Szkoła Podstawowa w Masanowie

Badamy, doświadczamy, eksperymentujemy – tlen i powietrze

Utworzono dnia 04.03.2024

Uczniowie klasy III na zajęciach eksperymentowali a na podstawie przeprowadzonych doświadczeń i badań próbowali udzielić odpowiedzi na pytania: do czego potrzebny jest tlen?, gdzie jest powietrze, jaki ma kształt i czy powietrze można zobaczyć?

Doświadczenie 1 – do czego potrzebny jest tlen?

Do wykonania doświadczenia wykorzystano świeczki – podgrzewacze oraz naczynia szklane różnej wielkości. Gdy świeczka się już dobrze rozpaliła uczniowie na umówiony sygał przez nauczyciela, przykryli ją naczyniem.

Wniosek:

świeczka pali się tak długo, dopóki w powietrzu zawartym w naczyniu jest tlen, gdy zabraknie tlenu, bo zostaje zużyty w procesie spalania, to świeczka gaśnie – długość spalania świeczki zależy od wielkości naczynia, czym naczynie większe, tym świeczka spala się dłużej i na odwrót czym naczynie mniejsze, tym świeczka spala się krócej.

Podsumowanie: tlen jest niezbędny do podtrzymywania procesu spalania, tlenem oddycha większość organizmów na Ziemi.

Doświadczenie 2 – w poszukiwaniu powietrza, gdzie jest powietrze?

Do eksperymentu wykorzystano balony. Doświadczenie polegało na nadmuchiwaniu i wypuszczaniu powietrza z balona.

Wniosek:

wdmuchiwane powietrze rozszerza balon, a wypuszczane zmniejsza go i wtedy balon przybiera inny kształt, czyli powietrze przyjmuje kształt zbiornika, w którym się znajduje. Powietrze jest bezbarwne i niewidoczne, jednak można je poczuć np. gdy z balona wypuszcza się wdmuchane powietrze to powstaje wiatr czyli jest to ruch powietrza. Powietrze jest wszędzie, wypełnia całą przestrzeń wokół nas.

Renata Suchorzewska

Badamy, doświadczamy, eksperymentujemy – tlen i powietrze